Rwa kulszowa masaż punktów i terapia ciepłem

Jeżeli budząc się rano czujesz kłujący, szarpiący ból, promieniujący w dół od kręgosłupa lędźwiowego do stopy, to zapewne dopadła cię rwa kulszowa.

Ta częsta dolegliwość gnębi coraz więcej osób, uniemożliwiając swobodne poruszanie się. Znamy wiele sposobów leczenia rwy kulszowej. Większość osób wybiera leczenie farmakologiczne. Zanim jednak będziemy w stanie udać się do specjalisty możemy spróbować sobie pomóc sami.

Co można zrobić? Istnieje kilka sposobów, spośród których chyba najłatwiejszy to masaż punktów akupunkturowych i terapia ciepłem. W większości wypadków działania te przynoszą ulgę na tyle, że jesteśmy w stanie poruszać się i możemy podjąć dalsze leczenie. Nie znając punktów akupunkturowych skupiamy się na lokalizacji punktów tkliwych na obszarach przebiegu bólu.

Najczęściej ból promieniuje od kręgosłupa lędźwiowego, tyłem kończyny dolnej aż do stopy. Medycyna chińska wiąże ten obszar z Pęcherzem Moczowym, stąd punkty tkliwe będą najczęściej położone pod pośladkiem (UB 36), na środku zgięcia podkolanowego, między ścięgnami (UB 40), oraz koło kostki, między kostką a ścięgnem Achillesa.

Nakłuwanie tych punktów jest powszechnie stosowane w akupunkturze z bardzo dobrym skutkiem. Poszukujemy ich wodząc palcem wzdłuż przebiegu bólu, w stanie ostrym są bardzo łatwo wyczuwalne. Masaż wykonujemy ruchami kolistymi, uciskając palcem wskazującym lub kciukiem.

Masowanie określonych punktów na ciele

Pomocne też będzie masowanie punktów w obszarze kręgosłupa lędźwiowego oraz punktów leżących wzdłuż kręgosłupa, na wysokości kręgów lędźwiowych L3-5. Rozcieramy je, masując oraz uciskając. Nie uciskamy i nie masujemy samego kręgosłupa.

Zdarza się, że ból promieniuje bokiem kończyny dolnej. Obszar ten jest głównie związany z Pęcherzykiem Żółciowym. W tym wypadku punktów tkliwych poszukujemy wodząc palcem wzdłuż bocznej części uda, od biodra do kolana, a następnie od kolana do stopy. Przy ostrym bólu poczujemy je od razu, nie są one trudne do zlokalizowania. Masujemy tą samą techniką.

W przypadku bólu przemieszczającego się boczną stroną kończyny dolnej dużą ulgę poczujemy masując punkt położony w połowie odległości między wierzchołkiem kości ogonowej a kością biodrową. W akupunkturze jest to punkt Pęcherzyka Żółciowego 30 (GB 30). Nieco wyżej, w bok i na zewnątrz jest położony punkt Pęcherz Moczowy 48 (UB 48), na oba te punkty można działać przy użyciu małej piłeczki np. tenisowej. Leżąc na plecach umieszczamy piłeczkę na środku pośladka i przemieszczamy się, rolując w przód, tył i na boki, masując bolące miejsca, nie umieszczamy piłeczek bezpośrednio na kręgosłupie.

Można też położyć się na piłce typu „jeżyk” i masować obszar w pasie lędźwiowym, pośladki oraz pas po obu stronach kręgosłupa.

Piłeczkę owijamy w mały ręcznik i umieszczamy pod bolącym miejscem. Następnie masujemy dany obszar przemieszczając się w różnych kierunkach. Nie wykonujemy tego masażu bezpośrednio na kręgosłupie.

W wielu wypadkach ulgę przynosi masowanie punktu położonego na wierzchu stopy, w łatwo wyczuwalnym zagłębieniu między IV a V kością śródstopia, znanego w medycynie chińskiej jako Pęcherzyk Żółciowy 41 (GB 41). Oprócz wskazanych powyżej miejsc uciskamy przez 20 minut punkt położony na bocznej powierzchni nogi poniżej kolana, jest to punkt Pęcherzyk Żółciowy 34 (BG 34), rozluźniający mięśnie i ścięgna. Nie zapominamy też o uciśnięciu punktu położonego na dłoni, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Jego nazwa – Wielki Lekarz – mówi sama za siebie, i tak też on działa, przynosząc ulgę w wielu dolegliwościach. Zabieg powinien trwać około 30 minut.

Dla zwiększenia skuteczności można też zastosować masaż punktów znajdujących się na małżowinie usznej.

Nagrzewanie bolących miejsc

Bardzo kojący efekt można uzyskać stosując nagrzewanie bolących miejsc, szczególnie dotyczy to wspomnianego już obszaru na środku pośladka, w okolicy kości biodrowej. Terapia ta jest znana w Medycynie Chińskiej jako moksa. Jest ona szeroko stosowana z dobrym skutkiem w leczeniu dolegliwości bólowych. Moksa poprawia krążenie krwi w obszarze bólu a promieniujące do dalszych okolic ciepło pobudza ruch krwi i energii, wzmacniając pracę organów i usuwając zastoje. Kiedy dopływ krwi w tkankach w dolnej części pleców jest wystarczający, ból zostaje wyeliminowany, przywracając ogólne dobre samopoczucie. Terapia ciepłem jest bardzo skuteczna w leczeniu rwy kulszowej i może być stosowana wraz z innymi tradycyjnymi chińskimi terapiami.

Działanie to rozluźnia spięte mięśnie uciskające nerw kulszowy.

Jak zastosować w domu moksę? Potrzebujemy czegoś do rozgrzania obszaru bólowego. Istnieje wiele technik moksy. Najprostszy to posłużenie się cygarem moksowym. Terapeuta rozpala jeden koniec cygara i trzyma go o centymetr lub dwa od skóry, zwykle wokół igieł, aby przynieść łagodne ciepło do wewnątrz obszaru bólowego, aż skóra stanie się lekko czerwona. Intensywność ciepła jest dostosowywana do stanu i komfortu pacjenta. Oprócz działania naczynioworozkurczowego moksoterapia jest niezwykle kojąca i ma działanie relaksujące. Jeżeli nie mamy cygara moksowego można zastosować ciepłą kąpiel lub użyć poduszeczki żelowej. Kompresy żelowe dostępne są w aptekach. Rozgrzany kompres owijamy w czystą, bawełnianą ściereczkę. Tak przygotowany kompres kładziemy na punkt na pośladku GB 30, trzymamy do zaczerwienienia skóry, uważając aby się nie oparzyć. Następnie przesuwamy kompres wzdłuż lędźwi i ogrzewamy cały obszar. Nagrzewamy też obszar wzdłuż przebiegu bólu przesuwając kompres po skórze, aż do zaczerwienienia i rozchodzącego się uczucia ciepła. W ciągu dnia nagrzewamy okolice lędźwi poduszką elektryczną.

Dobre efekty uzyskamy nacierając bolące miejsca olejem, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pamiętajmy, że używamy tylko olejków naturalnych, od sprawdzonego producenta, nie łakomimy się na żadne tanie zamienniki, gdyż nie uzyskamy żadnych efektów terapeutycznych.

Jakich olejków użyć?

Z olejów, jakie mają zbawienny wpływ na rwę kulszową należy wymienić brzozowy, imbirowy, muszkatołowy, miętowy, rozmarynowy, goździkowy, kamforowy i copaiba. Są one składnikiem wielu mieszanek używanych do leczenia rwy kulszowej. Oleje używamy wyłącznie po odpowiednim ich rozcieńczeniu w oleju bazowym. Jako olej bazowy może nam posłużyć na przykład oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy, tłoczony na zimno.

W celu złagodzenia bólu kulszowego zróbmy sobie na przykład mieszankę oleju goździkowego i copaiba. Do 30 ml oliwy lub oleju słonecznikowego dodajemy dziesięć kropli copaiba i dwie krople oleju goździkowego. Następnie wykonujemy masaż sporządzoną mieszanką od dolnej części pleców do kolan, w celu zwalczania rwy kulszowej. Masujemy lędźwie, środek pośladka, okolice stawu biodrowego, a następnie przechodzimy na tył kończyny dolnej i masujemy olejem cały obszar, gdzie promieniuje ból. Jeżeli ból promieniuje wzdłuż boku kończyny postępujemy w ten sam sposób, zaczynając od okolicy lędźwi.

Oleje stosujemy obserwując, czy nie ma objawów uczulenia, gdyż w niektórych przypadkach może wystąpić odczyn alergiczny na składniki danego oleju.

Możemy się jeszcze ratować stosując masaż z użyciem rozgrzanej soli oraz zażywać antyzapalne mieszanki ziołowe, ale o tym już następnym razem.

Artykuł nie stanowi porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej.

Dorota Kowalska – Terapeuta Akupunktury
Jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz
Tel. 512 174 804

Dorota Kowalska

Terapeuta – Certyfikowany Specjalista Akupunktury i Medycyny Chińskiej

Terapeuta akupunktury Rzeszów
Terapeuta akupunktury Rzeszów

Często czytane:

Moksa

Moksa

  Moksa to nieinwazyjna metoda doskonała na wzmocnienie odporności organizmu na ataki czynnikow patogennych....

czytaj dalej

Poniższe wpisy – mogą Cię zaciekawić:

Bezpłodność

Bezpłodność

Ogólna teoria akupunktury opiera się na założeniu że istnieją wzorce przepływu energii (Qi) przez ciało, która jest niezbędne dla zdrowia. Zakłócenie tego przepływu jest uważane za przyczynę chorób. Akupunktura może skorygować nierównowagę...

czytaj dalej
Bóle głowy i migrena

Bóle głowy i migrena

Bóle głowy i migrena to częsta dolegliwość, uprzykrzająca życie ludziom na całym świecie. Bóle głowy, a jeszcze gorsze, migreny, potrafią gnębić człowieka latami, pojawiając się i znikając jak zły duch. Leki dostępne bez recepty, takie jak...

czytaj dalej
Zdrowie zależy od kondycji wątroby

Zdrowie zależy od kondycji wątroby

Starożytni Chińczycy wierzyli, że zmiany pór roku wywierają głęboki wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, i jest to prawda. Wiosna to najlepszy czas, aby zadbać o wątrobę, mały remont na pewno jej nie zaszkodzi. Jeśli uda się nam poprawić...

czytaj dalej