Moksa

18 lut 2020 | Lifestyle, Zabiegi

 

Moksa to nieinwazyjna metoda doskonała na wzmocnienie odporności organizmu na ataki czynnikow patogennych.

Stosowanie moksy pielęgnuje zdrowie i przedłuża życie. Jest to idealna metoda dla osób bojących się igieł, i nie tylko. Działa równie skutecznie jak tradycyjna akupunktura, a w niektórych przypadkach jest wręcz niezbędna w osiągnięciu zamierzonego efektu terapeutycznego.

Metoda ma swoje korzenie w Chinach okresu trzech królestw. Wtedy to została napisana pierwsza monografia dotycząca moksowania. W wiekach późniejszych powstało wiele dzieł opisujących tą metodę, żeby tylko wspomnieć o takich jak Obian Que Xin Shu autorstwa Dou Cai. Teoretyczne podstawy Moksydacji rozwinęły się za czasów dynastii Jin i Yuan, kiedy to za pomocą moksy leczono syndromy gorąca .

W klasycznym dziele Ling Shu zapisane jest: „ w przypadku chorób, których nie da się wyleczyć za pomoc nakłuwania zastosuj moksowanie”. Kompletna monografia moksowania, z szczegółowym opisem technik i metod zastała napisana w okresie dynastii Qing przez lekarza o imieniu Wu YI Shen Jiu Jing Lun.

W dzisiejszych czasach moksowanie jest coraz powszechniej stosowane i jest przedmiotem ciągłego rozwoju. Powstały nowe teorie i sposoby zastosowania moksy, także dzięki zastosowaniu różnorodnych narzędzi do moksowania.

Oprócz stosowania stożków moksowych i cygar dymnych oraz bezdymnych, terapeuta ma do dyspozycji pudelka moksowe Ba Gua i całą gamę różnych akcesoriów ułatwiających przeprowadzenie zabiegu.

Nastąpił też rozwój badań naukowych zgłębiający wpływ moksy na leczenie różnych schorzeń. Badania te potwierdziły skuteczność moksy we wzmacnianiu systemu immunologicznego, poprzez zwiększenie produkcji komórek krwi i płynów ciała. Potwierdzono także skuteczność moksy w regulacji układu nerwowego i endokrynnego.

Moksowanie zwiększa funkcjonalność układu oddechowego, rozrodczego i trawiennego. Jest także pomocne w uśmierzaniu bólu. A co najważniejsze, zwiększa naturalną zdolność samoleczenia organizmu. Moksa jest także skuteczna w rozpraszaniu nagromadzeń. Jest istotnym czynnikiem podtrzymującym prawidłowe funkcjonowanie organizmu, pielęgnuje zdrowie i przedłuża życie.

Wskazania do moksy są bardzo szerokie, i dotyczą tak medycyny zewnętrznej jak i wewnętrznej.

Zabieg moksowania polega na nagrzewaniu określonych obszarów lub punktów ciała. Najczęściej jest on wykonywany przy zastosowaniu zapalonych i rozżarzonych cygar moksowych, o różnej średnicy, w zależności od potrzeb. Cygara moksowe są sporządzane z wysuszonych i odpowiednio spreparowanych listków rośliny z rodziny chryzantem / arthemisium moxae/. Rośliny te po wysuszeniu tłucze się w moździerzu i uzyskuje się tak zwaną „watę”, z której to po odpowiednim okresie dojrzewania można formować stożki do bezpośredniego użycia. Częściej zabieg moksy jest wykonywany za pomocą cygara sporządzonego z moksy, które po zapaleniu trzyma się w odpowiedniej odległości od skóry manipulując nim w odpowiedni sposób.

Często zabieg moksy jest połączony z zabiegiem akupunktury, w celu uzyskania lepszego i silniejszego efektu terapeutycznego.

Ciekawostkę stanowi fakt, że pierwsza praca doktorska dotycząca wpływu moksy na organizm człowiek została napisana przez polaka, Antoniego Baranowskiego, a miało to miejsce w roku 1829 na wydziale lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego.

Dzisiaj światowym ekspertem w tej technice leczenia jest Suzzanne Robidoux, która spędziła lata w Chinach, ucząc się tej techniki bezpośrednio u najlepszych mistrzów . Przekazuje tą wiedzę prowadząc szkolenia na całym świecie, także w Polsce.

Miałam okazję uczestniczyć w prowadzonych przez nią szkoleniach. Jako, że większość czasu spędziliśmy na ćwiczeniach praktycznych, poznane metody zastosowałam od razu w gabinecie, i to naprawdę działa.

Artykuł nie stanowi porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej.

Dorota Kowalska – Terapeuta Akupunktury
Jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz
Tel. 512 174 804

Dorota Kowalska

Terapeuta – Certyfikowany Specjalista Akupunktury i Medycyny Chińskiej

Terapeuta akupunktury Rzeszów
Terapeuta akupunktury Rzeszów

Często czytane:

Poniższe wpisy – mogą Cię zaciekawić:

Bezpłodność

Bezpłodność

Ogólna teoria akupunktury opiera się na założeniu że istnieją wzorce przepływu energii (Qi) przez ciało, która jest niezbędne dla zdrowia. Zakłócenie tego przepływu jest uważane za przyczynę chorób. Akupunktura może skorygować nierównowagę...

czytaj dalej
Rwa kulszowa masaż punktów i terapia ciepłem

Rwa kulszowa masaż punktów i terapia ciepłem

Jeżeli budząc się rano czujesz kłujący, szarpiący ból, promieniujący w dół od kręgosłupa lędźwiowego do stopy, to zapewne dopadła cię rwa kulszowa. Ta częsta dolegliwość gnębi coraz więcej osób, uniemożliwiając swobodne poruszanie się. Znamy wiele...

czytaj dalej
Bóle głowy i migrena

Bóle głowy i migrena

Bóle głowy i migrena to częsta dolegliwość, uprzykrzająca życie ludziom na całym świecie. Bóle głowy, a jeszcze gorsze, migreny, potrafią gnębić człowieka latami, pojawiając się i znikając jak zły duch. Leki dostępne bez recepty, takie jak...

czytaj dalej