Zdrowie zależy od kondycji wątroby

18 lut 2020 | Lifestyle, Zdrowie ogólnie

Starożytni Chińczycy wierzyli, że zmiany pór roku wywierają głęboki wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, i jest to prawda.

Wiosna to najlepszy czas, aby zadbać o wątrobę, mały remont na pewno jej nie zaszkodzi.

Jeśli uda się nam poprawić funkcjonowanie wątroby polepszy nam się wzrok, minie uporczywe swędzenie, łzawienie i pieczenie. Wszelkie dolegliwości związane z oczami jak suchość, niewyraźne widzenie, mają związek z zakłóceniami w funkcjonowaniu wątroby.

Nie tylko oczy, ale także kondycja ścięgien i wiązadeł jest zależna od stanu wątroby. Jeśli są zdrowe, są nawilżone, giętkie i elastyczne.

Wiele chorób wątroby jest związanych z występowaniem jakiegoś nadmiaru. Wynika to z fakt, że wątroba jest odpowiedzialna za niczym nie zakłócony przepływ energii.

Krew i energia muszą płynąc swobodnie, zgodnie z zapotrzebowaniem, do właściwego organu, tak jak górski strumień, wartko i bez przeszkód. Jeżeli krew i energia napotyka przeszkodę, to tworzą się zastoje, tak jak spiętrzony strumień z powodu powalonych drzew tworzy rozlewiska z mułem, błotem, resztkami gnijącej roślinności, z grudkami wysuszonego błota.

Tak też wygląda zastój krwi; spowolniony przepływ, jakieś brudy zbijające się w większe masy, osady nie wiadomo czego. Ma to oczywiście wpływ na nasze organy wewnętrzne, które nie dostają odpowiedniej ilości energii i krwi . Jak funkcjonują? Nie najlepiej.

Dochodzi do obrzęków, na przykład tarczycy, która reguluje spalanie tłuszczów. Mogą pojawić się bóle, gdyż nagromadzenia rozpychają okoliczne tkanki. Pojawiają się problemy z trawieniem i wahania nastroju.

Wątroba oczyszcza też krew. Brudna krew jest między innymi przyczyną problemów skórnych. Jeśli do tego dodamy zastój, to trudno się dziwić, że organizm ledwo dycha.

Jak wspomóc wątrobę. 

  1. Zlikwidować zastoje za pomocą użycia punktów akupunkturowych, stosując nakłuwanie i moksę.
  2. Wzmocnić wątrobę i ułatwić oczyszczanie krwi, stosując odpowiednia dietę.
  3. Wspomóc wątrobę w oczyszczaniu krwi za pomocą ziół.
  4. Pobudzić krążenie krwi i energii poprzez ruch.

Nie można samodzielnie nakłuwać punktów akupunkturowych, ale można niektóre z nich masować. Chcąc wzmocnić wątrobę  masujemy punkt położony powyżej pierwszej szczeliny miedzy palcowej Liv3  Taichong. Jest to punkt wzmacniający wątrobę.

Moksa, czyli ogrzewanie punktów aktywnych jest znana i powszechnie stosowana w Chinach od  wieków. Terapia ta czasami lepiej działa niż akupunktura. Moksa wspiera cyrkulację krwi i energii i wspomaga usuwanie zastojów.  Do moksy używa się cygara sporządzonego z ziół chińskich. Chcąc wzmocnić wątrobę stosujemy nagrzewanie na wcześniej już wspomniany punkt Liver 3, oraz na punkt  Liver 5 i Liver 13.Nie mając cygara moksowego ogrzewamy wątrobę przy użyciu poduszki elektrycznej lub woreczka żelowego. W warunkach domowych zabieg ten przeprowadzamy krótko, około 10 minut. Jeżeli mamy gorącą, czerwoną twarz, czerwoną szyję,  uczucie niepokoju i nerwowość, zaczerwienione, swędzące oczy, czerwone spojówki, rozsadzające bóle głowy i wysokie ciśnienie – nie ogrzewamy wątroby, gdyż są to właśnie objawy gorąca wątroby. Rezygnujemy też z ostrych przypraw, aby nie ogrzewać i tak już gorącej wątroby.

Pamiętajmy, że czas odpoczynku wątroby wypada w nocy między godziną 1 a 3,  i jak wtedy zmusimy ją do ciężkiej pracy najadając się na noc, to „oczyszczalnia krwi pracować nie będzie, bo nie miała kiedy zmienić filtrów”. Ta brudna krew będzie wolno sączyć się do naszych organów, powodując ospałość, zastoje, czasami bóle szczytu głowy.

Jakie pokarmy pomagają wątrobie w prawidłowym funkcjonowaniu? Wątroba lubi smak kwaśny, ale nie za dużo.

Smak kwaśny reprezentowany jest przez pomidory ,ocet jabłkowy, owoce. Kładziemy nacisk na zwiększoną zawartość w diecie surowych warzyw, kiełków, jemy więcej fasoli, tofu.

Bardzo wspomagający dla wątroby jest świeżo wyciśnięty, domowy sok z buraka i marchwi. Zielone warzywa, zawierające dużo witaminy B wspomagają wątrobę i mają pozytywny wpływ na wzrok. Używamy ostrych przypraw, jak pieprz, kurkuma, bazylia, majeranek. Chcąc zharmonizować wątrobę  pijemy napój  sporządzony z octu jabłkowego i wody z odrobina miodu.

Zablokowaniu wątroby sprzyjają pokarmy bogate w tłuszcze nasycone jak: słonina, mięso, sery, jaja margaryny. Tych pokarmów unikamy. Szczegółowe zalecenia dietetyczne są oparte o diagnozę danego przypadku,  w zależności od objawów.

Wiele gorzkich ziół ma właściwości oczyszczające wątrobę. Zioła takie jak mniszek lekarski, ostropest plamisty, karczoch, czy skórka gorzkiej pomarańczy działają  harmonizująco na wątrobę.  Można zacząć kuracje od ostropestu plamistego, używając go na noc. Nie zaszkodzi też łyżka oliwy z oliwek przed snem. Przeciwko zastojowi wątroby działają mieszanki ziół chińskich, zawierające między innymi korzeń białej piwonii. Zioła stosujemy z umiarem, i nie łączymy ich z aktualnie przyjmowanymi lekami.

Regularne ćwiczenie fizyczne, spacery, skręty tułowia pobudzają przepływ krwi i energii, przyspieszając usuwanie toksyn. W rezultacie czujemy się silni, pewni siebie i pełni energii, aby cieszyć się ciepłem i zapachami zbliżającej się wiosny.

Artykuł nie stanowi porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej.

Dorota Kowalska – Terapeuta Akupunktury
Jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz
Tel. 512 174 804

Dorota Kowalska

Terapeuta – Certyfikowany Specjalista Akupunktury i Medycyny Chińskiej

Terapeuta akupunktury Rzeszów
Terapeuta akupunktury Rzeszów

Często czytane:

Moksa

Moksa

  Moksa to nieinwazyjna metoda doskonała na wzmocnienie odporności organizmu na ataki czynnikow patogennych....

czytaj dalej

Poniższe wpisy – mogą Cię zaciekawić:

Bezpłodność

Bezpłodność

Ogólna teoria akupunktury opiera się na założeniu że istnieją wzorce przepływu energii (Qi) przez ciało, która jest niezbędne dla zdrowia. Zakłócenie tego przepływu jest uważane za przyczynę chorób. Akupunktura może skorygować nierównowagę...

czytaj dalej
Rwa kulszowa masaż punktów i terapia ciepłem

Rwa kulszowa masaż punktów i terapia ciepłem

Jeżeli budząc się rano czujesz kłujący, szarpiący ból, promieniujący w dół od kręgosłupa lędźwiowego do stopy, to zapewne dopadła cię rwa kulszowa. Ta częsta dolegliwość gnębi coraz więcej osób, uniemożliwiając swobodne poruszanie się. Znamy wiele...

czytaj dalej
Bóle głowy i migrena

Bóle głowy i migrena

Bóle głowy i migrena to częsta dolegliwość, uprzykrzająca życie ludziom na całym świecie. Bóle głowy, a jeszcze gorsze, migreny, potrafią gnębić człowieka latami, pojawiając się i znikając jak zły duch. Leki dostępne bez recepty, takie jak...

czytaj dalej