Działanie akupunktury
Akupunktura przywraca stan równowagi w organizmie.


Akupunktura uruchamia naturalny proces samoleczenia w organizmie.
Wielowiekowe stosowanie nakłuwań igłami pozwoliło ustalić, które strefy skóry – punkty oddziaływają na konkretny narząd. Możliwość działania na narządy wewnętrzne poprzez stymulację punktów położonych na obwodzie ciała jest potwierdzona przez liczne badania kliniczne. http://apps.who.int/medicinedocs/pdf/s4926e/s4926e.pdf
Wynika to między innymi z faktu, iż między narządem a skórą występują powiązania segmentowe; te same segmenty rdzenia kręgowego uczestniczą w unerwieniu różnych okolic ciała. Na przykład, unerwienie autonomiczne głowy i twarzy realizuje się za sprawą segmentów C8-D3, a skórne odcinki tych segmentów unerwiają przede wszystkim rękę, tzn. że te same segmenty rdzenia kręgowego uczestniczą w unerwieniu różnych okolic. Ma to niebagatelne znaczenie w praktyce akupunktury i tłumaczy użycie punktów na ręce w leczeniu zespołów bólowych twarzy i głowy.
Działanie akupunktury jest potwierdzone przez liczne badania kliniczne.
Mechanizm działania akupunktury można też wyjaśnić w oparciu o inne teorie, oparte między innymi na reakcji miejscowej, zakładając, że pobudzanie jednych włókien powoduje hamowanie przewodzenia bólu przez inne włókna. Mechanizm ten tłumaczyłby przeciwbólowe działanie akupunktury.
Wykazano także, że zabieg akupunktury podnosi między innymi poziom serotoniny oraz związków powodujących podniesienie poziomu progu odczuwania bólu.